X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Stryszawa-Jałowiec

Gmina Stryszawa, powiat suski, województwo małopolskie.
Trzy korony to jedne z najwyższych i jednocześnie najbardziej widokowych szczytów górskich. Położone są na terenie gminy Stryszawa.

 Trzy korony to jedne z najwyższych i jednocześnie najbardziej widokowych szczytów górskich położone są na terenie gminy Stryszawa.

Jałowiec jest najwyższym szczytem Gminy Stryszawa (1111 m. n.p.m.). Wchodzi on 
w skład Pasma Jałowieckiego (Przedbabiogórskiego), który jest zbudowany z fliszu karpackiego, 
o przebiegu równoleżnikowym. Do tego pasma należą następujące szczyty: Malikowski Groń (760 m) - Magurka (872 m) - przeł. Przysłop (661 m) - Kiczora (905 m) - przeł. Kolędówki (809 m) - Jałowiec (1111 m) - Czerniawa Sucha (1062 m) - Lachów Groń (1045 m). Szczyty te stanowią doskonały punkt docelowy wycieczek indywidualnych i grupowych, a to ze względu na piękne górskie panoramy.

Całe Pasmo Jałowieckie leży w piętrze roślinnym regla dolnego, którego reprezentantem jest buczyna karpacka i lasy świerkowo - jodłowo - bukowe. Bogactwo runa leśnego (borówki, grzyby, ostrężyny, jałowiec, dzika róża i inne...) stanowią istotny raj dla smakoszy owoców lasu.

Klimat Jałowca ma związek ze ścieraniem wilgotnych mas powietrza pochodzącego znad Atlantyku i suchych - napływających z głębi kontynentu. Dlatego też pogoda w szczytowych partiach pasma odznacza się dużą zmiennością.

Szczyty sięgające wysokości 1080 m. cechują się klimatem umiarkowanie chłodnym, natomiast wierzchołki odznaczające się wysokością powyżej 1080m. posiadają już klimat chłodny.

Ilość dni z pokrywą śnieżną wynosi od 120 do 130 dni. Co za tym idzie pasmo, jak i cała gmina są bardzo dobrym miejscem do uprawiania wędrówek narciarskich.

Jałowiec jest szczytem, na którym przebiega granica między trzema gminami: Stryszawą, Zawoją i Koszarawą. Dlatego też na Jałowcu krzyżują się szlaki turystyczne ze Stryszawy, Zawoi 
i Koszarawy. Tuż pod szczytem mieszkańcy Stryszawy ufundowali tabliczkę ze słowami: "Krzyż na szczycie Jałowca jest spełnieniem życzenia Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, jak również upamiętnieniem Jego obecności na tym miejscu w latach 60-tych oraz Kardynała Karola Wojtyły, który w swych turystycznych wędrówkach nie ominął tej góry. Wierna pamięci ludność spod stoku Jałowca. Stryszawa, 2000r.".